General

What You Didn't Know About Cherries

“Uyuyan güzel” masalını bilmeyen var mı? Sanmam. Grimm Kardeşler’in kaleme aldığı, yüzyıllık uykuya dalan güzel prensesin öyküsünü anlatan Avrupa masalı prensin prensesi bulması ile son bulur. Bu kadar derin uykuya dalan prensesin kaliteli miktarda uyku hormonu yani melatonin sentezlediğini varsaydığımızda uyumadan önce bolca vişne yediğini düşünebiliriz 🙂

Vişne uyku hormonu sentezleyen besinlerin başında gelir ve siz uyku saatinizden yaklaşık 3 saat önce taze ya da dondurularak kurutulmuş vişneyi bir süt ürünü ile (mesela yoğurt ya da kefir) birlikte tüketirseniz derin ve dingin uyku kaçınılmaz olur. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin biyolojik ritmi düzenler, yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Zannetmeyin ki, vişne sadece uyku ile ilişkili bir meyve olsun. Vişnenin şeker oranı kirazdan düşük olduğu için diabet yani şeker hastaları için kirazdan daha sağlıklı bir alternatiftir. Vişneye ekşi tadını malik asit adında bir bileşik verir. Vişnenin yapısında bulunan lutein ve zeaksantin göz sağlığını güçlendirmekle kalmaz, gözümüzü güneşin zararlı ışınlarından korur. 45 yaşın üzerindeki olup kemik erimesi riski olan herkes için en iyi meyve alternatiflerinden birisi kalsiyum içeriği ile vişnedir.

Covid-19’un yine aramızda kol gezmeye hazırlandığı sonbahar günlerinde dondurularak kurutulmuş vişneyi günlük olarak tüketmek antoksidantlardan zengin beslenmemizi sağlayarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızı sağlar.

Enflamasyon hücresel boyutta iltihabi reaksiyonları tanımlar. Organizmanın iç ve dış uyaranlara karşı başlattığı bir yanıttır. Günümüzde, enfalamasyon artrit, fibromyalji, gut, hashimato troidi gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilir. Enflamasyonun vücudunuzda aktif olduğunu kanınızdaki CRP (C-Reaktif Protein) düzeyinize bakarak anlayabilirsiniz. CRP düzeyiniz yükselmişse enflamasyonunuz var demektir. Bu durumda taze ya da dondurularak kurutulmuş vişne gibi antienflamatuar besinlerden zengin beslenmeniz gerekebilir.

Vişneye eşsiz bordo rengini antosyanin adından bir molekül verir. Antosyanin kuvvetli bir anti-kanserojendir. Vişne özellikle meme ve bağırsak kanserinden korur.

Kalp damar hastalıklarının her yıl 18,6 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğu rapor edilmiştir. Ülkemizde ise en sık gözlenen sağlık sorunlarının başında kalp hastalıkları gelir. 2021 yılında ülkemizde gerçekleşen ölümlerin üçte birinin damar sağlığı sorunlarından kaynaklandığı, her yıl yaklaşık 300 bin kişinin kalp krizi geçirdiği belirlenmiştir. Vişneden zengin bir beslenme modeli içinde olmanın kolesterol seviyesini düşürebileceği, toplam yağ oranını azaltabileceği, karın bölgesinden yağ dokusu kaybını artırabileceği bildirilmiştir (J Med Food, 2009, 12(5): 935-42). Vişnenin bir diğer pozitif özelliği de kötü huylu kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol seviyesinin düşürebilmesidir.

Vişne C vitamininden zengin yapısı ile hem anti-aging etki sergiler hem de enfeksiyon hastalıklarından korur. Mevsimi geçtiğinde vitaminini kaybetmemiş vişne versiyonu olarak dondurularak kurutulmuş vişneyi tüketebilirsiniz. Çünkü, işlem tekniği gereği dondurarak kurutma işleminin en önemli özelliği meyvenin vitamin içeriğini korumasıdır.

Yüksek tansiyonu olanların imdadına da vişne yetişir. Magnezyum ve potasyumdan zengin yapısı ile kan basıncının dengelenmesini kolaylaştırır.

Zannediyorum ki, blog yazımızı okuyana kadar tercihiniz sıklıkla kirazdan yanaydı. Vişnenin bugünden itibaren sofralarınızda hakettiği yeri almasını diliyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

Dr.Tuba Günebak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *