Kadının gücü ve kabiliyeti, medeniyetlerin kurulduğu ilk zamanlardan beri dillere destan olmuştur. Doğa ana olan ilişkiden bahsetmeye gerek bile yok! Bizler de hem özel hem kamu sektöründe yılların deneyimi ve kadının gücüne inanan 13 kadın dost olarak Alfa Arge isimli kadın kooperatifimizi 7 Aralık 2020’de Çankaya, Ankara bölgesinde Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurduk. 

“Kanaatim odur ki, muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir.”

Mustafa Kemal Atatürk – İzmir, 1 Şubat 1931

Ulu önderimiz Atatürk’ün vizyonuyla biz de birlikten kuvvet doğduğuna inanarak Türkiyemiz, Türk üretici kadınlarımız için fayda sağlamak amacıyla kurduğumuz kooperatifimizde istihdam sağlamak, üretici kadınlarımızın el emeklerinin daha iyi pazarlanmasını sağlamak ve ülkemizin keşfedilmemiş zenginliklerinin yok pahasına ihraç edilerek işlenmiş bir şekilde tekrar ithal edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Sağlıklı beslenmenin, organik gıdaya erişimin ve kadın üreticilerin yaşadığı zorlukları birlikte aşmak için çıktığımız bu yolda işin ehli diğer kadın kooperatifleriyle güçlerimizi birleştirerek Türkiye’nin üretici kadınları olarak bulunduğumuz noktadan daha öteye gitmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken tüm samimiyetimizle, içtenliğimizle, birbirimize olan saygımız ve doğanın bize verdiği güzellikleri hakkını vererek yapmak istiyoruz.

Burada amacımız beslenmenin tekrar tüm dünyada bu kadar önemli bir konuma geldiği günümüzde bizlerin de buna katkıda bulunabileceğimizi, bunu yaparken de hem bizlerin hem de-özellikle-ihtiyacı olan, ulaşabildiğimiz kadınların da bilgi ve iş gücünü arttırmak. Kooperatif kurmaya ilk karar verdiğimizde aklımızda ekip biçmek, üretmek ve satmak vardı.

Ancak araştırmalarımız neticesinde asıl eksikliğin üretmekte değil, ürünü pazarlamakta olduğunu gördük. Bu nedenle öncelikli niyetimiz Ankara çevresinde, sonrasında da başka bölgelerde üretilen çeşitli ürünleri çiftçiden satın alıp, kadınlarla birlikte bu ürünlere katma değer kazandırarak pazarlamalarını sağlamak.

Ülkemizde bulunan yaklaşık 300kadın kooperatifi ve istihdam edilmeyi bekleyen binlerce kadın ile el ele vererek çıktığımız bu yolda güçlerimizi birleştirerek daha güzel yarınlar için çabalarımız devam etmekte. Alfa Arge olarak hizmet verdiğimiz alanları, ürünlerimizi ve araştırmalarımızı websitemizden takip edebilir, sosyal medya hesaplarımız ile bizden anlık haberdar olabilirsiniz

Alışveriş Sepeti