Ekibimiz

Ebru Akad

1972 İstanbul’da doğdum. 1990 yılında TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 1994 yılında mezun oldum. Daha sonra yurt dışında 2 yıl işletme dersleri alıp yurda döndüm. 1996 yılından itibaren petrol arama ve üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde çalıştım.2020 yılına kadar bu sektörde faaliyet gösterdikten sonra artık bilgi ve birikimimi farklı alanlarda değerlendirmenin, daha farklı değerler üretmenin vakti geldiğine inanarak 12 kadın arkadaşımla birlikte 2020’nin sonunda bu kooperatifi kurduk.13 kadın birlikte, Alfa Arge çatısı altında, hayatta vermenin ve paylaşmanın zamanı geldiğine inanarak hem kıymeti bilinmeyen ve bu topraklarda yüzyıllardır yetişen sonsuz sayıdaki bitkiye değer katıp bu ülke ve dünya insanına tanıtmak, hem de bunu yaparken üreten ama sesini duyuramayan kadınlarla işbirliği yaparak daha fazla insanın kazanmasına fırsat  vermeyi amaçladık.

üretenkadın

Aylin Sayer

Merhabalar, Aylin Sayer ben. İstanbul’da doğdum ancak çok uzun yıllar boyu Ankara’da yaşadığım için kendimi bir Ankaralı olarak görüyorum.Eğitim yaşantımın tamamını Ankara’da tamamladım. Ana mesleğim Jeoloji Mühendisliği olmasına rağmen, ilgi duyduğum ve içinde bulunduğum işleri daha iyi yapabilmek adına Spor Yöneticiliği, İşletme bölümlerini de okudum. Son olarak büyük bir şevkle kurmuş olduğumuz kooperatifimizde bazı konularda daha donanımlı olabilmek adına Tarım Teknolojileri bölümünü okumaktayım.Münferit olarak kadını, çocuğu, doğayı korumak adına hepimiz her zaman çeşitli girişimlerde bulunmuşuzdur. Ben de bu konuda duyargaları hassas insanlardan biriyim sanırım. Zaman içinde bu bireysel çabaların, başkalarıyla birleşerek daha büyük faydalarının olduğunu da gözlemlemiş biri olarak; bir dost sohbeti esnasında kooperatif kurma fikrine adeta aşık oldum diyebiliriz. Bilindiği üzere kooperatifler, kuruluş amaçlarına göre çok kalabalık katılımlarla kurulabiliyor ve çok seslilik bir noktadan sonra engelleyici bir rol oynuyor. Uzun yıllardır çok yakın arkadaşlar olmamız sebebiyle, hayata aynı perspektiften bakıyor olmanın, bizim kooperatifimizde son derece olumlu, yaratıcı, destekleyici etkilerinin olduğunu ilk andan itibaren hissettim. Neticede amaç aynı..ortaya konulan çözümlerin ortak akılla en iyisini seçmek, harekete geçmek bizim için en kolayı oldu diyebiliriz.Bir kadın kooperatifinin içinde yer almak, başka kadın kooperatifleriyle güç birliği yapmak, kadınları hayata katmak, vereceğimiz eğitimlerle onların daha güçlü, bilinçli, kendine yeten kadınlar haline getirmek fikri beni bu kooperatife daha sıkı bağlarla bağlıyor. Bu coşkulu, umutlu ruh halimi benimle birlikte paylaşan arkadaşlarımla yol almak, benim için yıllardan beri hayalini kurduğum güç birliğinin somutlaşması anlamına geliyor. Yaşasın ALFA ARGE!

Ayşe Azra Üzel

25 Mart 1968 İzmir’de doğdum. Ortaokulu İzmir Saint-Joseph’te okuduktan sonra İzmir Tevfik Fikret Lisesini bitirdim. Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi , Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim hayatımı tamamladım. Bir süre Fransızca özel ders verdim. Sonrasında güzellik ve spor merkezinde Halkla İlişkiler – PR çalışmaları yaptım.Çağımızın en önemli ihtiyacını sağlıklı beslenme olarak düşündüğüm için, iyi tarım ve sağlıklı besin benim için vazgeçilmez bir öneme sahip oldu. Binlerce tarım ürününün kaynağı olan ülkemizde, tarıma yapılacak yatırım, toplumun her ferdine, coğrafyamıza, ülke ekonomisine, sosyal hayatına ve kültürüne yapılacak yatırımdır diye düşündüm. Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmanın teminatı tarımdır. Üretilen ürünleri doğru işler yaparak pazarlamanın ve daha bilinçli olmanın öneminden yola çıkarak 13 kadın arkadaşımla böyle bir girişimde bulunmak beni çok mutlu etti.

Beril Hamzaoğlu

1983 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi İktisat bölümü mezunuyum. Büyük bir inşaat firmasının finans bölümünde iş hayatına atıldıktan sonra, ilk girişimimi bir arkadaşımla birlikte otellere hizmet veren bir temizlik şirketi kurarak gerçekleştirdim. 4 sene sonra da tekstil işi yapmaya başladım. 5 sene bu sektörde çalıştıktan sonra iş hayatına kızımı büyütmek için kısa bir ara verdim. Şimdi tekrar çok yakın arkadaşlarımla Alfa Arge kooperatifini kurduk.
Amacımız üreten Türkiye’nin bir parçası olabilmek. Sağlıklı gıdaların öneminin daha da arttığı bu dönemde sektörde çok adı duyulmayan siyah sarımsakla başladığımız bu yolculuk benim için çok kıymetli ve heyecan verici. Umarım hayalini kurduğumuz bu kooperatif amacına ulaşıp, üreten kadınları bir adım ileriye taşımamızda bizlere ışık tutacak.

Berna Postalcıoğlu

1971 yılı Samsun doğumluyum. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdim. Halen diş hekimi olarak görev yapıyorum.Diş Hekimliği Fakültesi’nin ardından ikinci üniversite olarak alanımın dışında, tarım üzerine eğitim aldım ve 6 yıl önce oradan da mezun oldum. Ardından da arıcılık üzerine eğitim aldım.Şu anda diş hekimliğinin yanında hem tarım ile hem de arıcılık ile ilgili çalışmalar da yapıyorum. Bizzat ilgilendiğim kovanlarım ve yıllık ihtiyacımı karşıladığım tarım alanım var. Tüm bu çabalarım doğru gıdaya ulaşamadığım içindi.Organik ürünlere ulaşabilmek için çok ciddi ücret ödemeye başladığımızı gördüm ve kendimi üretmeye adama kararı aldım. Çünkü her iklimi yaşayan ülkemde herkesin doğru ürüne ulaşma hakkı vardır.İşte tam da bu ruh ile 13 kadın bir araya geldik. Katkısız, sağlığımıza dost ürünleri, aracısız üreticiden tüketiciye ulaştırmak amacıyla buluştuk.Sağlıklı insan, sağlıklı toplum dedik.

Figen Tunçsav

Merhaba, ben Figen Tunçsav. Uzun yıllar önce Ankara da doğdum. İşletme eğitimimi Hacettepe Üniversitesi’nde bitirdim. Bir süre dış ticaret alanında çok uluslu şirketlerde çalıştıktan sonra kendi dış ticaret şirketimi 1994 yılında kurdum. Yıllar içinde pek çok Afrika ülkesine ve Rusya’ya farklı ürünleri ihraç ettik, depolar, ofisler, showroomlar kurduk, buralarda, Türkiye’de ürettirdiğimiz ürünleri ve Türk kalitesini tanıtıp ticaret yaptık.2007 yılında Türkiye’de ilk defa kurulan sağlıklı yaşam ve wellbeing şirketi The Lifeco’nun kuruluş ekibine katıldım. Günümüz sisteminin insanın doğasını nasıl bozduğunu ve nasıl iyileşebileceğimizi keşfettiğimiz The Lifeco yolculuğunda 2012 yılından beri şirketin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev almaktayım. Aynı zamanda bitkisel beslenme konusunda uzmanlaşan Saf markasının da Yönetim Kurulunda çalışmaktayım.Tüm bu yıllar boyunca kadınlarımızın ekonomiye, iş hayatına, ticarete farklı bir bakış açısı ile farklı bir boyut kattıklarını gözlemledim.Şimdi, Alfa Arge Kadın Girişim Kooperatifimizde bu katkıyı arttırabilmek, daha çok kadına iş gücü sağlarken onların kendi potansiyellerini keşfetmelerine ve bu harika potansiyeli hep birlikte değerlendirmeye olanak sağlayacak çalışmalar yapmak için büyük bir heyecanla yola çıktık.Kadınlarımızın gücünü bir kere daha göstermek umudu ile…

Nagihan Ümit

1965 yılında doğdum. Küçük yaştan itibaren sporla ilgilendim. 1980-1987 yılları arasında profesyonel olarak voleybol oynadım. Bu süre zarfında edindiğim disiplin ve takım ruhu, çalışma hayatım boyunca bana çok katkıda bulundu. 1985 yılında kurduğum dış ticaret firması ile iş hayatına atıldım. 1991 yılında farklı bir alana yönelerek TRT’de, Prof. Dr. Ayşe Baysal’ın hazırladığı yemek tariflerini içeren yemek programında sunuculuk yaptım. İlerleyen yıllarda bitkisel ve yapısal peyzaj alanında ithalat ve uygulama işlerini yönettim. 2008 yılında markalı konut projelerinde tanıtım ve pazarlama alanına yönelerek çalışma hayatıma devam ettim. İş hayatında edindiğim tecrübeleri üretim konusunda kullanmak ve ihtiyaç sahibi kadınlara destek olmak amacıyla Alfa kadın kooperatifine katıldım. Bu umut dolu yolda ekibimiz ile çok güzel yeni adımlar atacağımıza inanıyorum.

Özlem Yalçın

1966 yılında Ankara’da doğdum. Orta öğrenimimi TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde devam ettim ve 1988 yılında mezun oldum. Yemek yapmaya ve dünya mutfaklarına olan ilgim yıllar sonra beni yeniden okula döndürdü. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF, Aşçılık bölümünden ön lisans derecesi aldım.
Çalışma hayatına 1988 yılında Dış Politika Enstitüsü’nde araştırmacı olarak başladıysam da, bu işin pek bana göre olmadığını farkederek daha hareketli bir sektör olan havacılık sektörüne geçtim. 1989 -1990 yıllarında İngiliz Hava Yolları‘nda Müşteri Hizmetleri Sorumlusu olarak çalıştım. 1990 yılında TRT’nin açtığı prodüktörlük sınavını kazanınca kendimi en az havacılık kadar dinamik ve hareketli olan yayıncılık sektörünün içinde buldum. Uzun yıllar boyunca TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda program yapımcısı olarak çalıştım ve farklı konularda pek çok program hazırladım, çeşitli projelerde koordinatör olarak görev aldım. Meslek hayatımın olgunluk döneminde hazırladığım Evim Türkiye adlı program bana 2016 Sedat Simavi Radyo Programı ödülünü kazandırdı.
Eşimin görevleri nedeniyle üç kez çalışma hayatına ara verdim; 1995-1997 yılları arasında ABD’de, 2000-2003’te Rusya Federasyonu’nda , 2009-2013 arasında ise İsviçre’de yaşadım. Yurtdışında geçirdiğim ve farklı kültürlerle iç içe
yaşadığım bu dokuz yılın bana çok şey kattığına inanıyorum.
Alfa kadın kooperatifine kurulduktan hemen sonra katıldım. Çoğu yıllardır tanışan bu akıllı kadınları daha önceden tanımıyordum. Tanışmama vesile olan arkadaşım Nagihan böyle bir oluşumdan söz edip, yapmak istediklerini anlatınca heyecanlandım, onlarla tanışmak istedim. Cesur, becerikli, bir şeyler üretme arzusuyla dolu bir grup kadınla karşılaştım. Sanki uzun yıllardır onları tanıyormuşum gibi hissettim ve aralarına katıldım. Kadın emeğine saygılı, çevreye karşı duyarlı, geniş vizyonlu bu kadın kooperatifine dahil olduğum için mutluyum. Farklı alanlardaki tecrübelerimizi bir araya getirerek birlikte güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.

Yeşim Parlar

Merhaba herkese..1963′ te Ankara’ da doğdum. TED Ankara Kolejini bitirdikten sonra önce ODTU Gıda Mühendisliği, peşinden de Hacettepe Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümlerinde okudum. Bir süre Ankara ve İstanbul’ daki liselerde öğretmenlik yaptıktan sonra hayatın akışı içinde Antalya’ ya yerleşerek 2 kız çocuk büyüttükten sonra, hayallerimin peşinden giderek Amerika’ da eğitimlerimi tamamlayarak kendi pilates stüdyomu açtım.
İş ve hayat tecrübelerimden, bu zamana kadar çıkardığım çok fazla ders ve görüş var. Bunlardan da bir tanesi, kadın faktörünün ne kadar önemli ve kilit bir noktada olduğu.. Tecrübelerimizi, bilgi birikimlerimizi nasıl paylaşırız, bu süreçte nasıl yardımlaşabiliriz diye düşünmeye başladık ve kooperatifimizi kurduk. Tabii ilk aylarda çok yoğun bir beyin fırtınası yaşadık. Sonunda adımlarımızı atmaya başladık ve kendimi pek yakında koşmaya başlayacağımız zamanı sabırsızlıkla bekler buldum. Hayatın, kadınların eliyle değişeceğine inanan bir kadın kooperatifinin kurucu üyesi olmaktan dolayı son derece mutluyum.

Zeynep Ulaşan

8 Eylül 1961 yılında Ankara’da doğdum. İlk-orta-lise öğrenimimi TED Ankara Kolej’inde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma Amerika Birleşik Devletlerin’de devam ettim ve İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptım. Daha sonra Birleşmiş Milletler (ILO) ve Lockheed olmak üzere 12 senelik bir iş hayatim ve tecrübem oldu. Sonraki hayatim genelikle spor ve özellikle tenis oldu. Sporla cok içiçe olduğumdan ve geçirdiğim tatsız bir hastalıktan dolayı sağlıklı, dengeli ve iyi gıdalarla beslenmemin ne kadar önemli olduğunu kavradım.Pandemi sebebiyle önce 10 yakın arkadaş ki sonra bu sayı 13 oldu; hem ülkemize hem kendimize hem de kadınlarımıza fayda sağlamak ilkesinden yola çıkarak ALFA-ARGE Kooperatifi’ni kurmaya karar verdik. Biz 13 kadın, her birimiz iddalı, yaptığımız işlerde çok başarılı ve özellikle Türkiye’yi çok seven, girişimci/üretken, faydalı olmayı seçen, değerli ve farklı fikirleri, hayalleri ve hatta tüm bunları hayata geçirmeye karar veren kadınlar olma yolunda ilerliyoruz.Özetle, her türlü tarımsal üretimi ve dayanışmayı destekleyen, ülke tarımının daha güçlenmesi gerektiğine inanan, çok değerli olan topraklarımızın üretimde çok daha iyi yerlere gelmesi  için çalışan, çözümler yaratmayı amaçlayan modern Kadın Kooperatifiyiz.Biz Alfa-Arge kadınları olarak, 13 kadın değerlerimizi birleştirip bir güç oluşturmak istedik ve başladık. Yaptığımız ve gelecekte yapacağımız her şey güzel ülkemiz, insanlarımız, özellikle kadınlarımız ve doğamız için. Yolumuz açık  ve örnek olsun.

Pelin Erhan

1982 yılında Ankara’da doğdum. Odtü Lisesinden mezun olduktan sonra 2004 yılında Bilkent İşletme’yi bitirdim. Otelcilik sektöründe çalışıyorum. 2019-2020 yılında da Atılım Üniversitesinde Turizm masterı yaptım. Yoga ve Wellbeing öğretmeniyim. 2021 yılında 3 arkadaş bilgi paylaşımında bulunduğu her konuda iyi olanı desteklemek, güvenilir ve objektif veri sağlamak, yeniliklere açık olmak, yerel kültüre sahip çıkmak, sektörel ve akademik bilgi ile kendini sürekli tazeleyip zenginleştirmek ve her zaman daha iyi ve sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunarak insanları bu amaç doğrultusunda bir araya getiren bir platform yaratmak amacıyla “Mutlu Kafa” yı kurduk. İyi beslenmenin, doğru gıdaya ulaşmanın önemini bildiğimden ve kadınların birliğinin ve gücünün değerine inandığımdan dolayı sürdürülebilirlik için çok değerli üyelerin olduğu Alfa Arge kooperatifine katılmaktan çok memnunum. Ülke ekonomisine, kadın istihdamına değer ve katkı sağlayacağımıza inanıyorum.

Melike Postalcıoğlu

16 Şubat 1977 Samsun dogumluyum.Bir çocuk annesiyim.Gazi üniversitesi eczacılık fakültesinin ardından yine Gazi universitesi fototerapi üst lisansı yaptım.20 yıldır serbest eczacılık yapmaktayım.10 yıla yakındır kozmetik krem ve cilt bakım ürünleri yapmaktayım.Kisisel gelişim ve kuantum modelleri uzerine bir çok çalışmam mevcuttur ve 2004 yılında piyasaya çıkardığım ‘bir demet mucize ‘ isimli kitabımla yazarlık denemelerim vardır.

Bahar Akgün

1965 Ankara doğumluyum. Gazi Ün. Müh. Mim. Fak. Mimarlık bölümü mezunuyum. Evliyim 1 kızım 1 oğlum var. İlk okul yıllarında oynamaya başladığım basketbol hayatımın en önemli ögesi oldu. 20 yıl profesyonel olarak oynadım ve A milli takım kaptanlığı yaptım. Daha sonrasında Alt yapı milli takımlarda uzun yıllar antrenörlük yaptıktan sonra 2 dönem TBF de yönetim kurulu üyesi olarak kadın basketbolunu yönettim. Sporcu kimliğim hep çok ön planda oldu profesyonel olarak mesleğime vakit ayıramadım. TBF deki görevimden ayrıldıktan sonra Kastamonu Gölköyde bulunan (Gölköy Yaşam Resort) mimarisi bana ait olan otelimizin başına geçtim. 2021 yılında Bodrum Türkbükünde 2. Otelimizi açtık. 2019 yılından beridir turizm sektöründe çalışmaktayım. Aslen kastamonuluyum ve toprakla hayvancılıkla uğraşmayı çok seviyorum. TJK da at yetiştiriciyim ve 8 atım TJK da koştu. Alfa Arge kadın tarım kooperatifine katılma sebebim, kendini çok değişik sektörlerde ispatlamış 15 arkadaşımla ülkemizdeki coğrafi etiketli ürünleri katma değerle yurt içi ve yurt dışında tanıtatarak pazarlamak ve elde edeceğimiz gelirle kadın istihdamına ve üretime dönmek. Kastamonu bölgesi çok kıymetli coğrafi etiketli ürünlere sahip. Taşköprü sarımsağı, siyez bulguru, siyez unu, üryani eriği ve 273 endemik bitkisiyle bizim için bir hazine. Fermante ettiğimiz Taşköprü sarımsağı tam bir lezzet ve sağlık iksiri olarak bizim çıkış ürünümüz oldu. Pandemi hepimize gösterdi ki kendi topraklarımızda yaptığımız üretim ve ata tohumlarımız çok değerli. Üretimiyle kendi kendine yeten bir Türkiye için bizler de elimizden gelen katkıyı sağlamak istiyoruz.

Alışveriş Sepeti