Genel

ELMA GİREN EVE DOKTOR GİRMEZ

Varoluşun en eski meyvesi elma… Yunan mitolojisinde Zeus’un eşi Hera’ya evlilik hediyesi olarak elma ağacı hediye ettiği, 1001 gece masallarında Semerkand elmalarının her derde şifa olduğu anlatılagelir. Biz “güneş giren eve doktor girmez” deriz. Japonlar ise “elma giren eve doktor girmez” derler.

Elma güzellik ve şifa veren bir meyvedir. Yapılan araştırmalarda elmanın ve özellikle elma kabuklarının güçlü antioksidant aktiviteye sahip olduğu ve karaciğer kanseri ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini büyük ölçüde engelleyebildiği bulunmuştur. Elmanın kötü huylu kolesterol (LDL-kolesterol) seviyesini düşürme, iyi huylu kolesterol (HDL-kolesterol) seviyesini artırma özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.

Koronavirüs (Covid-19) dahil birçok viral enfeksiyondan korunmada antioksidant özelliği yüksek bazı biyoaktif bileşenlerin önemine dair bilimsel araştırmalar yayınlanmıştır. Bu antioksidant maddeler arasında en önemlilerinden birisi “kuarsetin”dir. Kuarsetinin en iyi kaynaklarından birisinin ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Bildiniz; elma.

Elma içerdiği pektin ile doyurucu bir meyvedir. Bu özelliği ile zayıflama sürecinde iyi bir ara öğün alternatifidir. Elmanın yapısında bulunan posa yani lif bağırsak dostudur. Bir yandan bağırsak hareketlerini artırırken bir yandan da mikrobiyota olarak adlandırdığımız iyi huylu bakterilerimizin çoğalmasını kolaylaştırır.

Elma temel iki formda tüketilir; taze elma ve kuru elma. Kuru elma ise üç şekilde karşımıza çıkar; güneşte kurutulmuş kuru elma, kükürt dioksit ile kurutulmuş kuru elma ve dondurularak kurutulmuş kuru elma. Bu üç tür kurutma tekniği arasında en sağlıklı olanı dondurularak kurutulmuş elmadır. Çünkü, güneşte kurutulan elma sağlıklı koşullarda kurutulmadığı takdirde aflatoksin üreyebilir ve bu da karaciğer kanseri yatkınlığını artırabilir. Kükürt dioksit ile kurutulan kuru meyveleri tüketen kişilerden kükürt dioksite duyarlı olanlarda baş ağrısı, mide bulantısı, solunum güçlükleri, kaşıntı, kızarıklık ve alerji gibi olumsuz etkiler görülebilir. Bu nedenle bir meyveyi en sağlıklı kurutma yöntemi dondurarak kurutmadır. Dondurularak kurutulmış meyveler taze forma en yakındır.

Günümüzün önde gelen sağlıklı beslenme mottosu olan “temiz beslenme” ile en uyumlu ürünlerden birisi de minimum düzeyde işlendiklerinden dondurularak kurutulmuş meyvelerdir. Dondurularak kurutulmuş meyvelerin bir diğer avantajı da dondurma işlemi sırasında üründe bakteri üreme potansiyelinin durmasıdır. Ve en güzel bir diğer yanı da rengi ve görünümü kadar besin değeri içeriğinin %100’e yakın korunmasıdır.

Bir sağlık profesyoneli olarak size önerim; günde en az iki orta boy elma tüketmeniz ve kuru elma tüketecekseniz dondurularak kurutulmuş olanını tercih etmenizdir.

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Dr.Tuba Günebak Beslenme ve Diyet Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir